Zaznacz stronę

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród pozycji książkowych znalazły się :

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Zespół Szkół im.por.Józefa Sarny w Gorzycach wspólnie z Gminną Biblioteką w Gorzycach oraz Domem Kultury w Gorzycach włączył się w to wydarzenie. Młodzież z naszej szkoły wraz z nauczycielami , przedstawicielami władz powiatu i gminy,duszpasterzami, reprezentantkami kół gospodyń wiejskich przeniosła uczestników tego spotkania w czasy ,gdzie realizowane były hasła pracy u podstaw , pracy organicznej , emancypacji kobiet. Wybrane fragmenty odczytanych dzieł pokazały nam ,że nie straciły one nic ze swej aktualności. Uwrażliwiły jeszcze bardziej na ludzką krzywdę i pokazały , jak ważna jest nasza historia.