Zaznacz stronę

W dniach 17-21 września 2018 roku odwiedziliśmy naszą szkołę partnerską Zakladna Skola Janka Francisciho Rimavskeho w mieście Hnusta w Słowacji w ramach programu Erasmus Plus. W wyjeździe uczestniczyło dwóch nauczycieli z naszej szkoły. W spotkaniu udział wzięli także nasi przyjaciele z Rumunii, Macedonii, Turcji i Łotwy.

  W dniach 17-21 września 2018 roku odwiedziliśmy naszą szkołę partnerską Zakladna Skola Janka Francisciho Rimavskeho w mieście Hnusta w Słowacji w ramach programu Erasmus Plus. W wyjeździe uczestniczyło dwóch nauczycieli z naszej szkoły. W spotkaniu udział wzięli także nasi przyjaciele z Rumunii, Macedonii, Turcji i Łotwy.
Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się ceremonią powitalną przez Prezydenta Miasta Hnusta. Zaprezentowano nam najpiękniejsze miejsca w Słowacji i przybliżono kulturę słowacką. Następnie wszyscy udaliśmy się do Domu Kultury na przedstawienie przygotowane przez dzieci i młodzież z miasta Hnusta, na którym zaprezentowano tradycyjne pieśni i tańce słowackie. Po występie wyruszyliśmy zobaczyć Zakladną Skolę, jak wygląda budynek szkoły oraz wyposażenie klas i innych pracowni. W szkole odbyło się spotkanie nauczycieli z krajów biorących udział w projekcie, na którym mgr Juliana Dovalova poprzez przygotowaną przez siebie prezentację przybliżyła nam temat najważniejszych słowackich tradycji. Po prezentacji główny koordynator projektu- Rodica Tanasie przedstawiła zrealizowane zadania w pierwszym roku trwania projektu, ich pozytywne i negatywne rezultaty oraz sprawy finansowe związane z projektem. Wszyscy dzielili się informacjami na temat zachowań uczniów biorących udział w projekcie zaobserwowanych przez nauczycieli.

W drugim dniu zapoznaliśmy się z atrakcjami turystycznymi w pobliskich miejscowościach. Program zwiedzania obejmował Pałac Betliar znajdujący się w niewielkiej miejscowości Betliar na południu Słowacji.  Historia posiadłości sięga XV wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki zamek obronny należący do szlacheckiego rodu Bebeków. Zwiedzaliśmy również Ochtińską Jaskinię Arganitową, która przyciąga różnorodnością i bogactwem wyściółki aragonitowej oraz specyficznym rozwojem podziemnych korytarzy. Dzięki swojemu znaczeniu oraz unikalnej formie została ona wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto zwiedziliśmy prywatną hodowlę ptaków w miejscowości Mojin oraz zobaczyliśmy niepowtarzalny pokaz ptasich występów.

Na trzeci dzień pobytu w Słowacji zaplanowano udział w warsztatach wykonywania filcowych torebek w Szkole Artystycznej w mieście Hnusta, które poprowadziła pani Anna Cernakova. Wszyscy wykonywali swoje prace z ogromnym zaangażowaniem. Po warsztatach udaliśmy się do domu górskiego Zbojska, gdzie mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych słowackich potraw.

Czwartek był dniem pełnym wyzwań i przygód. Z samego rana wyruszyliśmy do miejscowości Poprad na spotkanie z przewodnikiem, który zabrał nas na wycieczkę w Tatry Wysokie. Wyjechaliśmy kolejką linową na Sklanate Pleso pod Łomnicki Staw na wysokość 1751 m.n.p.m. skąd rozpościera się przepiękny widok na Łomnicę (2634 m.n.p.m). – drugi co do wysokości szczyt Tatr, aby pospacerować wokół stawu i podziwiać piękne widoki górskie. Kolejnym miejscem zwiedzania była Bachledowa Dolina w miejscowości Zdziar, do której wybraliśmy się pieszo. Po dotarciu na górę czekała na nas kolejna atrakcja- spacer szlakiem w koronach drzew Bachledka, który usytuowany jest na grzbiecie Spiskiej Magury. Cały drewniany szlak o łącznej długości 1234 metrów poprowadzony jest spiralnie nad koronami drzew. Maksymalna wysokość szlaku wynosi 24 m i kończy się okrągłą wieżą widokową o wysokości 32 metrów. Po całym dniu spędzonym w górach, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę w miejscowości Poprad, aby bliżej zapoznać się z tym miastem.

Ostatni dzień pracy rozpoczął się w szkole. Uczestniczyliśmy w lekcjach z języka angielskiego i niemieckiego prowadzonych przez tamtejszych nauczycieli. Dzieci brały czynny udział w lekcjach przy pomocy tablic interaktywnych oraz gier i zabaw wspomagających naukę języka obcego. Następnie udaliśmy się do sali, aby wspólnie pracować nad projektem oraz zaplanować program kolejnego spotkania, które odbędzie się w Macedonii. Na zakończenie całego pobytu odbyła się końcowa uroczystość, podczas której koordynator projektu ze Słowacji pani Petra Kizekova wraz z panią dyrektor oficjalnie pożegnały wszystkich gości.
Takie międzynarodowe spotkania dają możliwość poznania nowych ludzi, kultury, doskonalenia języka angielskiego, a także towarzyszy im dobra zabawa. Był to czas pełen wrażeń i doświadczeń, po którym pozostanie mnóstwo pięknych wspomnień i nowych przyjaźni.